
Masožrave rostliny a pěstování
Masožrave rostlny mají společnou vlastnost-schopnost lovit a konzumovat živočichy.Většina rostlin loví převážně hmyz,proto se tato někdy také označuje pod pojmem hmyzožravé rostliny.
Obecné zásady pěstování masožravých rostlin
Nádoby a přesazování
Masožrave rostliny jsou citlive na obsah minerálních solí v pudě,proto se při přesazování pouivaji zásadně nové plastové květinače.Rostliny
se přesazuji od začatku března do konce srpna,aby se před zimou dokonale ujaly.Velikost květinače se řidí velikostí rostlin.Je možne sesadit několik rostlin do většího květinače,čimž se zajísti stálejši půdní mikroklima.Jako pěstebni substrat se nejčastěji využivá kvalitní rašeliny většinou s přiměsi praneho písku.
Voda
Nejvhodnější je voda měkká,s mineralním obsahem minerálních solí.Vodovodní vodu můžeme nechat odstat v nadobě s rašelinou,nebo ji smícháme s destilovanou vodou.Při zálivce neupravenou tvrdou vodovodní vodu dochazí k postupnemu znehodnocení substrátu.Potom je nutne rostliny přesadit (většinou za 1 až 3 roky,dle tvrdosti vody).
Hnojení
Hnojení nelze všeobecně doporučit-živiny rostlinam dodavá chyceny hmyz.
Oslunění a vzdušna vlhkost
Většina masožravek vyhovuje příme oslunění.Vyšší vzdušna vlhkost se dobře zajístínumístěním masožravek do skleněných vitrín.Meně citlivé druhy se spokojí s větší miskou s vodou do které se květínač s masožravkou postaví.
Nemoci a škudci
Masožrave rostliny jsou v době vegetace málokdy napadeny škudci.Nejčastěji jsou masožravky napadeny mšicemi a puklicemi (častěji při venkovní kultivaci).